گفتگو سبزوار:

سبزوار آنلاين: گفت و گو درباره اخبار شهر سبزوار

گفت و گو

تاریخ گفتگو: 20 شهريور 1390 / کد مطلب: 1972 / بازدید: 4135 / اظهار نظر: 34

با حسن ریوندی هنرمند تقلید صدای سبزواری


هر سه، چهار سال یکبار به سبزوار می آیمهر سه چهار سال یکبار به سبزوار می آیم در جشن کریمانه که روزهای چهاردهم و پانزدهم شهریورماه سال جاری توسط موسسه خیریه سالمندان پدر ابوالفضل العباس (ع) برگزار شد، امیر تاجیک به همراه حسن ریوندی که از تهران به عنوان خواننده و هنرمند تقلید صدا به سبزوار آمده بودند به اجرای برنامه پرداختند. به همین مناسبت گفتگویی را با حسن ریوندی هنرمند تقلید صدای که اصالتا نیز سبزواری است ترتیب داده ایم که از نظرتان می گذرد.
 آقای ریوندی کمی از خودتان بگویید؟
بنده حسن ریوندی متولد سال 1355 فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی دانشگاه تربیت معلم سبزوار و دبیر تربیت بدنی در شهرستان های اطراف تهران هستم.
در مورد جشن کریمانه و چگونگی دعوتتان به سبزوار بگویید؟
مدیر برنامه هایم به بنده اطلاع داد و گفت که در سبزوار قرار است جشنی به مناسبت کمک به نیازمندان برگزار شود و از آن جایی که بنده شهرم را بسیار دوست دارم، حضور در سبزوار و اجرای برنامه را پذیرفتم.
از آخرین سفری که به سبزوار داشتید، چه تغییراتی را مشاهده کردید؟
متاسفانه یا خوشبختانه سبزوار جز با ساخته شدن ساختمان های جدید در برخی خیابان ها، بدون تغییر مانده است و تغییر خاصی نکرده است.
جشن کریمانه سبزوار را چگونه ارزیابی می کنید؟
حضور همشهریان و مدیریت این جشن بسیار فوق العاده بود و همین امر سبب لذت بخش شدن این جشن شد. 
 چه شد که به عنوان هنرمند تقلید صدا مطرح شدید؟
استعدادی که در صدا سازی و تقلید صدا داشتم مرا به این سمت سوق داد هر چند که استقبال خوب مردم مرا به این کار بیش از پیش تشویق کرد.
 نخستین اجرای شما در کجا و در چه زمانی بود؟
نخستین اجرای صحنه ای بنده در سالن شهید مفتح سبزوار به مناسبت دهه فجر بود که در آن مراسم حسین شمس آبادی مجری و آقایان کرامت و صابر مدیران برگزاری مراسم بودند. سپس در مدت 4 سال دوران تحصیلم در دانشگاه در سالن های ارشاد و بسیج نیز برنامه اجرا می کردم و بعد از فارغ التحصیلی برای پیشرفت بهتر از سبزوار به تهران رفتم.
هر چند وقت یکبار به سبزوار می آیید و از روستای خود، ریوند دیدن می کنید؟
متاسفانه به دلیل مشغله کاری، مدت زمان بسیاری طول می کشد که به سبزوار بیایم، این سفر هم بعد از 3 سال دوری از سبزوار محقق شد. در روستای ما آتشکده آذر برزین مهر با قدمت تاریخی3 هزار ساله وجود دارد که بنده روستایمان را به خاطر همین اصالت و قدمت دوست دارم.
 سبزوار دارای هنرمندان بسیاری است به نظر شما چرا باید هنرمندانی مثل شما برای پیشرفت، به شهرهای بزرگ بروند؟
اولاً بنده هنرمند نیستم، ثانیا معتقدم محیط خوب یکی از شرایط موفقیت و پیشرفت در هر کاری است، انسان صاحب  فکر و اندیشه، اراده و ایمان است، امان به خدا، اخلاق خوب، خیر خواهی، داشتن اهداف بزرگ، فکر مثبت از مهمترین عوامل پیشرفت در هر زمینه ای است پس اول هنر و بعد هم محیط خوب لازم است که انسان به موفقیت دست یابد.
به یاد ماندنی ترین برنامه ای که تاکنون اجرا کردید، در کدام شهرها بوده است؟
به یاد ماندنی ترین برنامه ای که تا کنون اجرا کردم شهرهای یزد و تهران بود که در شهر یزد جمعیتی حدود 180هزار و در تهران پارک آزادگان جمعیتی حدود 120هزار نفر در این برنامه شرکت کرده بودند.
زمانی که نخستین کار تصویری شما به بازار آمد و چه احساسی داشتید؟
حدود 9 سال گذشته نخستین کارم به بازار وارد شد، برایم جالب بود که دوستان، فیلم برنامه را گرفته بودند و به فروش رسانده بودند، در واقع اکثر سی دی های موجودی که در بازار از اجراهای بنده وجود دارد بدون کسب اجازه است، حضاری که در جشن ها شرکت می کنند مبادرت به فیلمبرداری و تکثیر این برنامه ها می کنند که نه تنها به نظر بنده درست نیست بلکه صرفه اقتصادی هم ندارد.
زمانیکه به اجرای برنامه می پردازید و مردم را می خندانید چه احساسی دارید؟
احساسش وصف ناپذیر است، صائب تبریزی می گوید: دامن شادی چو غم آسان نمی آید به دست/ پسته را خون می شود تا لبی خندان کند. شاد بودن هنر است و شاد کردن هنری بالاتراز آن است به عقیده بنده اگر همه انسان های دنیا شاد باشند هیچ بزهکاری در دنیا اتفاق نخواهد افتاد چرا که زمانی که انسان ها خوشحال باشند دلیلی برای آسیب رساندن به یکدیگر ندارند.
با توجه به اینکه معلم هستید، دانش آموزان شما، صحبتی در مورد کارتان نمی کنند؟
معمولا در کلاس درس برای اینکه دانش آموزان فکر هر گونه سوء استفاده را از ذهن خود دور کنند، بسیار جدی هستم.
اگر صحبت خاصی در پایان دارید بفرمایید؟
صحبت خاصی نیست جز آرزوی موفقیت روز افزون برای سبزوار با فرهنگ.اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


حسين ريوندي | ايميل
0 مخالف 9 موافق
ضمن عرض تسليت به ايشان و خانواده محترمشان بابت از دست دادن پدر بزرگوارشان، بنظر بنده آقاي حسن ريوندي نفر اول تقليد صدا در ايران و شايد جهان هستند. آرزوي سلامتي و تندرستي براي ايشان دارم.
با سلام و احترام:من آقای ریوندی را میشناسم و همسایه ی ما بودند و اجراهای زیبای ایشان را در پایگاه شهید دروکی خوب به یاد دارم ، حتی نمایش دارالترجمه ی در به در ایشان را من در مدرسه در زمان کوذکی به دوستانم آموزش دادم و اجرا کردم.من هم اکنون مثل ایشان ساکن تهران هستم ولی با وجود مشغله ی زیاد کاری ماهی 2 بار یا نهایتا 1 بار به شهرم سربداران سر میزنم.از ایشان قدردانی میکنم.
آقا دمش گرم حــــــســــــن ریوندی
فقط اگه بتونه تو مراسم هاش با لحجه سبزواری هم یه ذره صحبت کنه خیلی عالیه که مردم ابران هم بدونن حسن ریوندی هنرمند سبزواریه...!